HaveFun - Българският форум за забавления
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HaveFun - Българският форум за забавления


 
ИндексГалерияПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Всичко эа месечния цикъл

Go down 
АвторСъобщение
BranD ;/
Администратор
Администратор
BranD ;/


Брой мнения : 115
Registration date : 28.07.2008

Всичко эа месечния цикъл Empty
ПисанеЗаглавие: Всичко эа месечния цикъл   Всичко эа месечния цикъл Icon_minitimeВто 29 Юли 2008 - 14:34

Менструален цикъл

Лигавицата на матката реагира в определена последователност на промяната на концентрацията на половите хормони в женския организъм. Тези промени са в определена цикличност, като всеки цикъл е със средна продължителност 28 дни и се нарича менструален цикъл. Под въздействието на нервно-хормонални фактори при полово-зрялата жена в яйчниците също така периодично настъпват структурни и функционални промени - т.н. яйчников цикъл. Под влияние на фоликуло-стимулиращия хормон, отделящ се от хипофизната жлеза, в яйчника започват едновременно да узряват няколко яйцеклетки, които се обграждат от слой мехурчести клетки. По такъв начин се образуват няколко яйчникови фоликули. От тях само един достиги до повърхността на яйчника, разпуква се и отделя зрялата яйцеклетка, която попада в маточната тръба /този процес се нарича овулация/. След разпукването на фоликула в него под влияние на лутеинизиращ хормон /отделян от хипофизата/ се образува т.н. жълто тяло. То от своя страна продуцира хормони /естрогени и прогестерон/, които подготвят маточната лигавица за приемане на оплодената яйцеклетка. Лигавицата на матката се разраства, подобрява се кръвоснабдяването й. В преобладаващата част от случаите зрялата яйцеклетка остава неоплодена, жълтото тяло регресира, а маточната лигавица поради рязкото спадане на продукцията на есрогени и прогестерон остава с намалено кръвоснабдяване. Това води до деструкция на повърхностния слой на маточната лигавица и кръвотечение - т.е. менструално кръвотечение /менструация, мензис/. Нормалната менструация е естествен завършек на нервно-хормоналните промени, протичащи циклично в женския организъм

Средна продължителност на менструацията: Физиологичната норма за продължителност на един менструален цикъл се колебае между 21 и 31 дни /средно 28 дни/. Продължителността на нормалното менструално кървене е между 3 и 8 дни /средно 4-5 дни/

Средно количество кръв:
Количеството менструална кръв эа една менструация е около 60-100 мл.

.По време на менструация жената трябва да спазва висока хигиена в областта на външните полови органи. Противопоказни са влагалищни промивки, къпане в басейни и вани, поради реален риск от проникване на инфекция. По същите съображения по време на менструация са протипоказни и половите сношения.

Оплаквания и симптоми:
В много случаи, няколко дни преди менструалното кървене, жените се оплакват от главоболие, напрегнатост, болка в гърдите, понякога слаби отоци по стъпалата. В първите дни на менструацията тези оплаквания преминават, т.е. - касае се за т.н. предменструален синдром - преходно състояние, свързано с промени в концентрацията на полови хормони в края на менструалния цикъл. В по-леките случаи е необходимо да се ограничат течностите и да се назначат обезболяващи и успокояващи лекарствени средства. В по-тежките случаи е необходимо да се потърси специализирана помощ.

.Нарушението на нормалния менструационен цикъл е едно от най-честите оплаквания при посещение на гинеколог. Оказва се, че голяма част от жените не си дават сметка какво представлява менструацията и че към нея следва да се отнасят с внимание.
Нормалният цикъл варира в следните граници: интервал между менструациите, считано от първия ден на следващия цикъл – от 21 до 35 дена, продължителност на кръвотечението – от 2 до 5 дена, интензивност – 20-60 мл (3-4 превръзки на ден).
Нарушен менструален цикъл има когато: е увеличена или намалена продължителността между циклите или самия цикъл, извън цитираните по-горе граници.
При всяко отклонение от нормата жената следва да посети незабавно своя лекар.
Често нарушението на менструацията се оказва първи признак на настъпващо заболяване на гениталиите – възпаления, полипи на матката, ендометриоза, извънматочна бременност. Възможни са и рак на шийката, матката, яйчниците!
Понякога, рядко, нарушенията в менструалния цикъл не са симптоми на заболявания, а се дължат на влияние на средата. Във възрастта на полово съзряване около 12 – 16 годишна възраст след първата менструация една трета от момичетата имат нередовен цикъл.
Този период продължава около две години, след което менструационният цикъл се установява.
Симптоми като рязко отслабване или наддаване, окосмяване, съпроводени с нередовен цикъл следва да се третират сериозно, тъй като са признак на бъдещо безплодие или недоносена бременност. При климактериума (45-55 години) цикълът става все по-нарядко. Образуването на хормони и съзряването на яйцеклетки в продължение на около 5 години спира.

.Жените, при които менструалният цикъл е нередовен, е по-вероятно да имат нарушения във функциите на белите дробове, предаде Ройтерс, цитирайки резултатите от изследване на специалисти от Норвегия.
Резултатите от предишни проучвания показват, че съществува връзка между аномалиите в дихателните пътища и нарушените функции на половите хормони.
Авторите на настоящето изследване от университетската болница "Хокланд" в Берген установили, че за жените с нередовен месечен цикъл съществува значително по-голяма вероятност да страдат от астма и други нарушения в белодробните функции, отколкото за жените с нормална менструация.

Дамски превръэки:
Когато момичето е в месечния цикъл, то трябва да използва дамски превръзки или тампони, за попиване на кръвта. Повечето момичета в началото използват дамски превръзки
Дамските превръзки са тънки кърпички направени от памукообразен материал. Момичетата ги носят в бикините си.
Дамските превръзки имат няколко разновидности: биха могли да бъдат копринени или памучни, по-тънки или по-дебели, с крилца, или - без.
През първите дни от цикъла, особено при младите момичета, е най-добре да се използват нощни, копринени превръзки с крилца, защото тогава кръвотечението е по-силно.
"Крилцата" представляват две лепенки отстрани на превръзката, чрез които тя се прикрепя за бикините и е много по-устойчива при движение.
Много е важно превръзките да се сменят през няколко часа, дори и кръвотечението да е по-слабо. През нощта може да използваш и само една превръзка.
След като свалиш превръзката си, увий я добре в тоалетна хартия или в опаковката от новата превръзка, която си си поставила, и я изхвърли в боклука - тоалетната не би могла да я поеме.
Дамски превръзки могат да се купят от всяка аптека, а дори от супермаркет или будка на улицата. Обикновено се продават в пакети по десет превръзки или по единично.

Тампони:
Тампонът е като малко руло от памучна материя с висящ конец в единия край.
Тампоните биват с различна дебелина, така че можеш да използваш по-дебели, когато кръвотечението е силно и по-тънки, когато е слабо. Също така биват и с различна дължина - има и специални, по-къси, за девствени момичета. Тези тампони не биха могли да разкъсат химена.
Когато ти се наложи да ползваш тампон, запомни, че винаги трябва да махнеш първо станиолчето от задната страна на тампона, за да можеш да разпънеш кончето без да замърсяваш самия тампон. След това трябва да премахнеш и останалото станиолче и внимателно да вкараш тампона дълбоко във влагалището си като оставиш конеца да виси извън тялото ти. Накрая конецът се използва за издърпване на тампона. Тъй като тампонът е пъхнат във влагалището, няма проблем да ходиш до тоалетната с поставен тампон. Когато извадиш тампона от влагалището си, трябва да го увиеш в тоалетна хартия или в някакво пликче и да го изхвърлиш в кофата за боклук, защото тоалетната няма да го поеме.
Тампоните трябва да се сменят на няколко часа, а през нощта е по-добре да се използва превръзка, вместо тампон. Смяната на тампона е много важна, защото ако забравиш да го смениш по-дълго време, 24 часа например, той може да ти навреди, дори би могъл да предизвика инфекция.
Тампони можеш да си купиш в супермаркетите и в аптеките. Те обикновено се продават в кутийки от по 10 - 15 броя.

Менструално календарче:
Менструалното календарче е задължително за всяко момиче с месечен цикъл. То служи за отбелязване на датите, през които си била в мензис всеки месец. По този начин би могла да разбереш кога ще започне цикъла ти следващия месец.
Интервалът се изчислява като се броят дните от първия ден на едната менструация до първия ден на следващата. Нормалният цикъл е от 28 дни, в които влизат и идните от менструацията. Продължителността на мензиса е 4-5- дни, но може и да варира между 3 и 8 дни.
Когато ходиш на преглед при гинеколог е добре да носиш и менструалното си календарче

Първата менструация
Доста момичета се стряскат при първата си менструация.А това е иэлишно.Всяка жена е минала по тэи път.Това е нещо съвсем нормално,което дори трябва да ни радва.Когато първата ми менструация дойде се радваите.Споделете с майка си и положете нужните грижи.Не се хвърляите веднага на тампоните.По-добре преэ първата година иэполэваите превръэки.
Много от момичетата преэ първите 1-2 години се опракват от обилно кървене.Това също е нормално.Нормално е преэ това време сщо цикълът да е нередовен.Това е периодът ,в който цикълът ви се регулира.
И последно.Когато ви дойде эа пръв път е желателно да посетите гинекологът.Той не хапе!

Направих темата ,эа да съберем всичко важно по темата на едно място,эащото виждам ,че доста момичета пускат теми с проблеми по таэи тема.Е ако имате какво да добарвите или да попитате,давайте.Надявам се темата да е от полэа.
Върнете се в началото Go down
 
Всичко эа месечния цикъл
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
HaveFun - Българският форум за забавления :: Teen проблеми :: Здраве-
Идете на: